Nënkryetari i bashkisë së Mariupolit thotë se ka shumë civilë të bllokuar në fabrikën e Azovstal, e cila është rrethuar nga forcat ruse.

Rusia iu ka dhënë një afat të ri prej orës 11:00 GMT (sot) trupave ukrainase në Mariupol për t’u dorëzuar, por Ukraina është zotuar të vazhdojë të mbrojë qytetin port. Luftëtarët e mbështetur nga Rusia thuhet se po përpiqen të sulmojnë fabrikën e çelikut Azovstal ku thuhet se po qëndrojnë trupat dhe civilët ukrainas.

“Unë mund të konfirmoj se ka shumë civilë,” tha Sergei Orlov për Newsday të BBC-së.

“Janë kryesisht qytetarë të ndërtesave më të afërta të shkatërruara dhe shumë punëtorë të fabrikave të çelikut. Ata e dinë që fabrikat e çelikut kishin një strehë të mirë për bomba dhe disa ushqime dhe ujë të rezervuar në strehën e bombave. Kjo është arsyeja pse ata vendosën me familjet e tyre të jetonin në këtë strehë për bomba.”, thotë ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: