Problemet mjedisore dhe etike, të lidhura me konsumin e produkteve me origjinë shtazore kanë shkaktuar kohët e fundit një rritje të madhe të dietave vegjetariane dhe vegane, shkruan pazienti.it.

Në të njëjtën kohë, ata që konsumojnë mish, gjithashtu duket se duan të zvogëlojnë sasinë e biftekëve, filetove dhe mishit të pjekur.

Nëse diçka nuk funksionon në dietën tonë të përditshme, trupi do të na dërgojë sinjale paralajmëruese. Le të zbulojmë se cilat prej tyre.

Lamtumirë mish? Kujdes nga këto simptoma

Nëse mungon sasi e mirë e proteinave në tryezën tonë, trupi mund të na dërgojë disa kambana alarmi.

Për shembull, nëse nuk jeni një tifoz i madh i frutave dhe perimeve, është shumë e vështirë të jeni në gjendje të duroni një dietë pa proteina shtazore.

Për të balancuar mungesën e këtyre ushqimeve, është e nevojshme të hidratoni siç duhet trupin dhe, në këtë kuptim, furnizimi me produkte bimore është thelbësor.

Lodhja, stresi dhe lodhja janë simptomat e para që do të shfaqen në rast se ka një eliminim të papritur të ushqimeve të caktuara nga dieta.

Një zgjedhje e gabuar është të dëshironi të eliminoni mishin, peshkun, ndoshta djathrat dhe vezët brenda natës dhe të pretendoni se asgjë nuk ka ndodhur, duke vazhduar me dietën e mëparshme, por pa këto ushqime.

Në realitet, eliminimi i një kategorie të caktuar ushqimi nga dieta është një ngjarje që mund të jetë traumatik për një organizëm të mësuar të ushqehet me substanca të caktuara.

Ndjenja e urisë dhe fryrja e barkut janë dy simptoma të tjera që duhet të keni kujdes nëse ka një ndryshim të papritur në dietën tuaj, me përjashtimin e disa makronutrientëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: