Netflix do të dërgojë zarfin e tij të fundit të kuq të premten, duke shënuar fundin e 25 viteve të dërgimit të DVD-ve për anëtarët. Kompania njoftoi në fillim të këtij viti se do të mbyllë shërbimin e saj DVD-me-mail, 16 vjet pasi ajo gradualisht e zhvendosi fokusin e saj në transmetimin e përmbajtjes në internet. Netflix do të vazhdojë të pranojë kthimet e DVD-ve të mbetura të klientëve deri më 27 tetor.

I prezantuar në vitin 1998, kur Netflix u lançua për herë të parë, shërbimi DVD premtoi një përvojë më të lehtë me qira sesa të udhëtosh në Blockbuster ose Hollywood Video më të afërt. Zarfat e kuq, të cilët kanë qenë prej kohësh sinonim i vetë Netflix-it, mbushën shtëpitë dhe dhomat e konvikteve në të gjithë vendin. Edhe pse ideja për të marrë një DVD me postë tani mund të tingëllojë pothuajse po aq e vjetëruar sa interneti me telefon, disa klientë prej kohësh i thanë CNN se vazhdoi të gjente vlerë në opsionin DVD.

Pse Netflix po heq dorë nga DVD-të?

Për Netflix, megjithatë, oferta ka pasur më pak kuptim vitet e fundit. “Qëllimi ynë ka qenë gjithmonë të ofrojmë shërbimin më të mirë për anëtarët tanë, por ndërsa biznesi i DVD-ve vazhdon të tkurret, kjo do të bëhet gjithnjë e më e vështirë”,- shkroi bashkë-CEO Ted Sarandos në një postim në blog në prill.

Mbyllja e biznesit të tij DVD mund të ndihmojë Netflix-in të përqendrojë më mirë burimet ndërsa zgjerohet në tregje të reja si lojërat, si dhe në përmbajtje të drejtpërdrejtë dhe interaktive. Biznesi i saj DVD gjithashtu ka rënë ndjeshëm vitet e fundit. Në vitin 2021, të ardhurat e Netflix nga jotransmetimi – kryesisht që i atribuohen DVD-ve – arritën në 0.6% të të ardhurave të tij, ose pak më shumë se 182 milionë dollarë.

Kostoja për të operuar biznesin e saj DVD mund të jetë gjithashtu një faktor, veçanërisht pasi Netflix rimendon shpenzimet gjerësisht në mes të konkurrencës së rritur të transmetimit dhe pasigurisë më të gjerë ekonomike. “Lëvizja e disqeve plastike kushton shumë më tepër para sesa transmetimi i pjesëve dixhitale”,- tha Eric Schmitt, drejtor i lartë analist në Gartner Research. “Heqja dhe zëvendësimi i inventarit të dëmtuar dhe të humbur janë gjithashtu konsiderata të kostos”.

Pak shpresë për një rikthim të DVD-së

Abonentë të tjerë të DVD-së shpresonin për një fund të lumtur. Bill Rouhana, CEO i Chicken Soup for the Soul Entertainment – i cili zotëron shërbimin e marrjes me qira të DVD-ve Redbox – i tha Hollyëood Reporter në prill se ai shpresonte të blinte biznesin e DVD-ve të Netflix. “Do të doja ta blija… Do të doja që Netflix të ma shiste atë biznes në vend që ta mbyllte atë”,– tha ai. Redbox mbetet popullor, pavarësisht ndryshimit në transmetim, por mori një goditje gjatë pandemisë, për shkak të mungesës së filmave dhe shfaqjeve të reja televizive për të mbushur kutitë.

Një zëdhënës i Netflix i tha CNN se nuk ka plane të shesë biznesin e DVD-ve dhe do të riciklojë shumicën e DVD-ve të tij përmes kompanive të palëve të treta që specializohen në riciklimin e mediave dixhitale dhe elektronike. Ajo, gjithashtu, do të dhurojë një pjesë të inventarit të saj për organizatat e fokusuara në film dhe media. Netflix po u ofron gjithashtu abonentëve një “surprizë përfundimtare” ku ata mund të zgjedhin të marrin deri në 10 DVD të zgjedhura rastësisht nga radha e tyre.

McEvoy, i cili tashmë është abonuar në Disney+, Hulu, kanalin Criterion dhe Mubi, tha se tani po teston shërbime të tjera si Eros (kinema indiane) dhe Viki (filma koreanë dhe kinezë) për përmbajtje më të vështirë për t’u gjetur. Megjithatë, tha ai, është “i trishtuar” kur shikon largimin e shërbimit DVD të Netflix. “Unë absolutisht nuk do të kisha mundur t’i gjeja të gjithë ata filma [që kam parë], nëse nuk do të ishte shërbimi DVD Netflix”,- tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: