Proteina shpesh quhet blloqet ndërtuese të trupit, gjë që e bën atë një lëndë ushqyese thelbësore që duhet ta përfshini në dietën tuaj. Shumica e njerëzve mendojnë se përfitimet e proteinave janë të kufizuara në ndërtimin e kockave, por ajo ofron një mori përfitimesh shëndetësore. Ajo ndahet në aminoacide gjatë tretjes.

Këto aminoacide ndihmojnë në funksionimin dhe rritjen e indeve të trupit. Si rezultat, ky makroelement është kritik për mbajtjen e muskujve dhe kockave të shëndetshme, të forta, si dhe për të pasur një ndikim në flokët dhe thonjtë tuaj. Nëse dëshironi që trupi të funksionojë pa probleme, atëherë duhet të siguroheni që të merrni proteina të mjaftueshme. Meqenëse është një lëndë ushqyese e rëndësishme për trupin, mungesa e tij mund të sjellë shumë probleme shëndetësore.

Simptomat e mungesës së proteinave

-Letargji dhe ndjenjë e dobët

-Infeksione të përsëritura virale

-Rrallimi ose thyerja e flokëve

-Lëkurë e thatë

-Ndryshimet e humorit

-Dëshirat

-Thonjtë e brishtë

-Humbja e peshës bëhet e vështirë

Nëse nuk përfshini mjaftueshëm proteina në dietën tuaj, mund të mos jeni në gjendje të humbni peshë në mënyrë efektive si dikush që ha proteina rregullisht. Kur nuk hani mjaftueshëm lëndë ushqyese, trupi juaj nuk është në gjendje të rindërtojë muskujt tuaj në mënyrë adekuate, gjë që çon në humbjen e atyre muskujve të fituar me vështirësi në vend të djegies së dhjamit. Konsumi i ulët i proteinave gjithashtu mund të shkaktojë një rënie të vogël të niveleve të energjisë, prandaj sigurohuni që po merrni mjaftueshëm!

Mëlçia e dhjamosur

Një problem tjetër i zakonshëm shëndetësor që shkaktohet nga mungesa e proteinave është mëlçia yndyrore. I referohet akumulimit të yndyrës në qelizat e mëlçisë. Nëse nuk trajtohet, mund të kalojë në një formë të rëndë të sëmundjes. Mund të çojë edhe në mbresë të mëlçisë dhe dështim të mundshëm të mëlçisë. Arsyeja kryesore mund të jetë sinteza e dëmtuar e proteinave që transportojnë yndyrë, të njohura si lipoproteina.

Kocka të dobëta

Marrja e ulët e proteinave mund të vërë në rrezik kockat tuaja. Meqenëse ndihmon në ruajtjen e forcës dhe dendësisë së kockave, moskonsumimi i mjaftueshëm i proteinave mund të çojë në një rrezik më të lartë të frakturave të kofshës. Një sasi e pamjaftueshme e lëndës ushqyese në sistem mund të çojë në një densitet më të ulët të kockave dhe një rrezik në rritje të frakturave. Më pak proteina do të thotë gjithashtu muskuj më të dobët, gjë që çon në ekuilibër të dobët.

Rritja e rrëgjuar te fëmijët

Proteina është e nevojshme për zhvillimin trupor, mbajtjen e muskujve dhe masës kockore. Mungesa është veçanërisht e dëmshme për të rinjtë, trupat e të cilëve kërkojnë një furnizim të qëndrueshëm. Mund të vonojë ose parandalojë rritjen e fëmijëve. Raportet sugjerojnë se vrapimi i shkurtër është simptoma më e përhapur e kequshqyerjes tek fëmijët.

Problemet e lëkurës, flokëve dhe thonjve

A e dini se lëkura, flokët dhe thonjtë tuaj janë bërë kryesisht nga proteina? Një mangësi mund të shkaktojë skuqje dhe depigmentim. Rrallimi, venitja, rënia e flokëve dhe thonjtë e brishtë janë të gjitha efektet anësore të mundshme. Një tregues tjetër karakteristik i mungesës së proteinave është edema, e cila shkakton lëkurë të fryrë.

Konsumi i proteinave varion nga 1-1,5 gram për kilogram të peshës trupore (Nëse peshoni 60 kg, qëllimi juaj ideal për marrjen e proteinave është midis 60 dhe 90 gram në ditë). Konsumoni lëndën ushqyese nga burime natyrore si mishi, vezët, peshku, qumështi, bishtajoret dhe soja, dhe nëse nuk merrni mjaftueshëm, plotësojeni me suplemente.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: