Brenda pak javësh, një raketë-hedhës RM-70 së bashku dhe 365 raketa do të transferohen në Ukrainë nga Republika Çeke. Megjithatë, kjo nuk është pjesë e paketës së ndihmës nga qeveria, por është rezultat i donacioneve prej 1.2 milionë eurosh të qytetarëve çekë.

Raketë-hedhësi mund të lëshojë 40 raketa në 90 sekonda dhe mund të ringarkohet jashtëzakonisht shpejt.

“Sot kemi tejkaluar 1.2 milion €, qëllimi ynë është më shumë se 2.4 milion €. Lëshuesi kushton pothuajse 730,000 €”, tha Martin Ondracek, autor i projektit të donacionit, i quajtur “Një dhuratë për Putinin”.

Në një vit, më shumë se 120,000 kontribues kanë më shumë se 18 milionë euro ndihmë për Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: