Mbi 1000 raste të një varianti të ri të koronavirusit janë identifikuar në ditët e fundit në Angli, kryesisht në jug të vendit ku mund të lidhet me një rritje të rasteve, tha sekretari i shëndetësisë Matt Hancock të hënën.

“Ne kemi identifikuar një variant të ri të koronavirusit, i cili mund të shoqërohet me përhapjen më të shpejtë në juglindjen e Anglisë,” tha Hancock në një deklaratë në parlament.

“Analiza fillestare sugjeron që ky variant po rritet më shpejt se variantet ekzistuese,” tha ai.

“Duhet të theksoj në këtë pikë se aktualisht nuk ka asgjë për të sugjeruar që varianti ka më shumë të ngjarë të shkaktojë sëmundje serioze dhe këshilla e fundit klinike është se nuk ka shumë të ngjarë që ky mutacion të mos i përgjigjet një vaksine,” shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb