Një nënvariant i ri COVID-19, i njohur si XBB.1.16, por shpesh i quajtur “Arcturus”, është bërë gradualisht më viral në Shtetet e Bashkuara, duke përbërë 10% të infeksioneve deri në fund të prillit.

Profesionistët e kujdesit shëndetësor kanë treguar se konjuktiviti i kruajtjes mund të shoqërohet me këtë nënvariant të veçantë, megjithëse COVID-19 më parë ka qenë i lidhur me infeksionet e syve.

Mjekët po raportojnë në mënyrë të pavarur një rritje të simptomave të syve të kuq dhe kruarje te fëmijët e prekur nga XBB.1.16, një tipar që nuk është shoqëruar me nënvariantet e mëparshme të Omicron.

Agjentët federalë të shëndetit nuk kanë konfirmuar infeksionet e syve si një simptomë e zakonshme COVID-19.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se ka një rritje të shpejtë të Omicron XBB.1.16 si një variant i ri me interes, dhe thotë se po konkurron XBB.1.5 më parë dominues në shumë rajone.

XBB.1.16 është një pasardhës i XBB rekombinant, i cili është një përzierje e dy nënlinjave BA.2. Në rrjetet sociale, varianti është mbiquajtur Arcturus, si ylli më i ndritshëm në hemisferën veriore qiellore. Aktualisht, është varianti dominues në Indi, ku po shkakton një valë sëmundjesh kryesisht të lehta. Por është parë në 32 vende të tjera, përfshirë Shtetet e Bashkuara.

Kjo degë është e lidhur shumë ngushtë me XBB.1.5. Ai ka dy ndryshime të gjeneve që janë të ndryshme, duke përfshirë një në proteinën e saj spike, tha Francois Balloux, drejtor i Institutit të Gjenetikës UCL, në University College London, në një njoftim për shtyp. Balloux tha se ai pret që ajo të ecë mirë në vendet që nuk kishin një valë të konsiderueshme të rasteve të shkaktuara nga nënlinja XBB.1.5, si Kina dhe India. Ai thotë se nuk pret që kjo të ketë shumë ndikim në numrin e rasteve në MB.

OBSH thotë se ndërsa ky variant duket se po përhapet më shpejt se variantet e mëparshme dhe i shpëton imunitetit – madje edhe te njerëzit që kanë pasur së fundmi llojin XBB.1.5 – nuk duket se po shkakton sëmundje më të rëndë. Prandaj, OBSH thotë se rreziku nga ky variant është i ulët.

Javën e kaluar në Shtetet e Bashkuara, XBB.1.16 përbënte rreth 10% të rasteve me Covid-19 në shkallë kombëtare, nga rreth 6% një javë më parë. Varianti XBB.1.5 vazhdon të jetë shkaku dominues i infeksioneve të reja në Shtetet e Bashkuara, sipas të dhënave nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

OBSH po rekomandon që vendet të ndajnë informacione në lidhje me këtë variant, si dhe të kryejnë teste për të parë se sa mirë do të mbrohet imuniteti në popullatat e tyre kundër tij. Gjithashtu u kërkon vendeve që të mbajnë një sy në tregues të caktuar të ashpërsisë së sëmundjes ndërsa kjo nënlinjë përhapet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb