Që prej vitit 2021, Evropa përballet me një krizë refugjatësh, ku dhjetëra mijëra emigrantë po rrezikojnë jetën për të hyrë në Evropë. Vendi që përballet më fluksin më të madh të emigrantëve në Evropë është Polonia, e cila pasohet nga Lituania dhe Letonia.

“Njerëzit vdesin në heshtje. Ne nuk e dimë sa njerëz vdiqën në kufirin Letonez vitin e kaluar, jo më emrat e tyre”, tha për Euronews një studiues i migracionit në Letoni, Toms Ancitis.

“Kjo është e tmerrshme. Akoma më e tmerrshme që askush nuk kujdeset për këtë në Letoni. Asnjë media, OJQ apo shoqëri civile”, shtoi më tej ai.

Shumica e emigrantëve vijnë nga Azia, Afrika dhe Lindja e Mesme.

Migrimi në Letoni është ndikuar nga një efekt zhvendosjeje

Në një përpjekje për të mbajtur njerëzit jashtë, Lituania dhe Polonia aty pranë kanë ngritur gardhe të mëdha me tela brisk përgjatë kufijve të tyre dhe kanë rritur policinë.

Megjithatë, në vend që t’i pengojë njerëzit, kjo thjesht i ka detyruar ata të shkojnë në Letoni, thonë vëzhguesit.

“Rreziku për të vdekur është reale”

Ndryshe nga Polonia dhe Lituania, një çështje është se pak vëzhgues po dokumentojnë atë që po ndodh në kufi, ndërkohë që numri i organizatave humanitare po pakësohet.

Në dhjetor, Medicines Sans Frontiers (MSF) u tërhoqën nga vendi, duke përmendur shqetësimet për mirëqenien e emigrantëve.

Ancitis pretendon se emigrantët po vdesin rregullisht në kufi – një zonë kryesisht e pyllëzuar e famshme për kushtet e saj të ftohta dhe brutale të dimrit.

Ai sugjeroi se shifra mund të jetë deri në tre persona në muaj, megjithëse Euronews nuk mund ta konfirmojë këtë.

Shumica e viktimave, thotë Ancitis, ka të ngjarë të jenë shtetas iranianë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb