Forcat e Mbrojtjes Ajrore të Ukrainës rrëzuan 51 nga 70 raketa lundrimi dhe pesë dronë kamikaze të lëshuar nga Federata Ruse gjatë sulmit masiv në Ukrainë.

“Më 23 nëntor, shteti terrorist nisi edhe një herë një sulm masiv me raketa në infrastrukturën kritike të Ukrainës nga avionët strategjikë të aviacionit dhe anijet e Flotës së Detit të Zi,” postoi Forca Ajrore e Forcave të Armatosura të Ukrainës në Telegram .

Raketat u lëshuan nga dhjetë avionë transportues raketash Tu-95ms nga zona e Volgodonsk, rajoni i Rostovit dhe Deti Kaspik, si dhe nga dy anije të vogla raketore nga Deti i Zi.

Në total, armiku lëshoi ​​rreth 70 raketa Kh-101/Kh-555 dhe Kalibr. Njësitë e mbrojtjes ajrore të Ukrainës shkatërruan 51 raketa.

Në jug të Ukrainës, pesë dronë luftarakë Lancet u rrëzuan.

Siç është raportuar, Federata Ruse nisi të mërkurën një sulm masiv me raketa në një numër rajonesh të Ukrainës, veçanërisht duke synuar infrastrukturën energjetike. Gjashtë persona u vranë dhe 36 të tjerë u plagosën në sulmet ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb