Pushtuesit rusë filluan 51 sulme në zonat kufitare të rajonit Sumy.

Deklarata përkatëse u dha nga Dmytro Zhyvytskyi, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale Sumy në Telegram.

“Rusët filluan 51 sulme në komunitetet kufitare,” shkroi Zhyvytskyi.

Armiku hapi zjarr me mortaja mbi komunitetin Bilopil, pati 34 shpërthime. Si pasojë e granatimeve është dëmtuar një shtëpi private.

Në komunitetin Krasnopillia, rusët hodhën katër eksplozivë nga një dron. Ata gjithashtu hapën dy herë zjarr me mortaja. Pati nëntë shpërthime.

Ushtria ruse granatoi komunitetin Velyka Pysarivka nga një helikopter. Janë lëshuar katër raketa ajrore të padrejtuara.

Nuk raportohet për viktima.

Gjatë ditës forcat e mbrojtjes ajrore ukrainase rrëzuan dy raketa lundrimi në qiell mbi rajonin Sumy.

Sulmet me raketa ruse goditën dhjetë rajone në Ukrainë duke dëmtuar 28 objekte të ndryshme dhe duke plagosur pesë persona.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb