Autoritetet norvegjeze kanë vendosur të ndajnë 15 miliardë korona (rreth 1.5 miliardë dollarë) për Ukrainën çdo vit për pesë vjet, tha kryeministri norvegjez Jonas Gahr Store.

Siç theksoi politikani, kjo lëvizje e Oslos është një sinjal për Rusinë.

“Ky është një sinjal nga Rusia se ne jemi së bashku me Ukrainën. Është gjithashtu një shenjë për Moskën që parlamenti norvegjez është sa më i bashkuar për këtë çështje”, tha Store.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb