Katër persona janë konfirmuar të vdekur, ndërsa dy janë raportuar të zhdukur në Nkhotakota, një nga rrethet në breg të liqenit të Malavisë, i goditur nga përmbytjet e papritura javën e kaluar.

Janë krijuar gjithsej 10 kampe për të akomoduar 9,362 persona të zhvendosur, duke përfshirë 78 gra shtatzëna dhe gati 750 fëmijë nën moshën pesë vjeç, tha Wongani Mkandawire, oficeri i informacionit të distriktit. 4,911 persona të tjerë janë prekur në një farë mënyre, duke e çuar numrin total të individëve të prekur (si në kampe ashtu edhe jashtë) në 14,273.

Operacionet e kërkim-shpëtimit të udhëhequra nga Forca e Mbrojtjes së Malavisë janë në vazhdim, pasi qeveria e Malavisë, përmes Departamentit të Çështjeve të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe në partneritet me organizata të tilla si Shoqëria e Kryqit të Kuq të Malavisë, vazhdon të mobilizojë dhe shpërndajë sende ndihme.

“Nevoja për më shumë mjete ndihmash mbetet një prioritet për të ndihmuar mijëra njerëz të prekur nga përmbytjet”, tha oficeri i informacionit të qarkut.

Përmbytjet e shpejta në rrethin buzë liqenit u shkaktuan nga reshjet e vazhdueshme që filluan të martën, më 27 shkurt dhe zgjatën gjatë gjithë natës deri të mërkurën.

Ky raport i përditësuar bazohet në një raport paraprak të së mërkurës, i cili konfirmoi një vdekje dhe mbi 7,000 njerëz të zhvendosur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb