Kombet e Bashkuara ndanë 8.5 milionë dollarë amerikanë për të ndihmuar 335,000 njerëz në zonat e Madagaskarit të goditur nga stuhia, thanë humanitarët e OKB-së.

Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) tha se po punon me qeverinë për të vazhduar të ndihmojë në juglindje të vendit ishull, i cili u godit nga ciklonet në fillim të këtij viti dhe vitin e kaluar.

“Ne filluam projekte humanitare për të mbështetur 335,000 njerëz në zonat më të cenueshme,” tha OCHA. “Këto projekte janë bërë të mundura nga një alokim prej 8.5 milionë dollarësh amerikanë nga Fondi ynë Qendror i Përgjigjes ndaj Emergjencave, i cili na lejon të trajtojmë krizat jashtë vëmendjes globale”.

Në janar, stuhia tropikale Cheneso goditi Madagaskarin.

Çuditërisht, pasi udhëtoi në gjerësinë e Oqeanit Indian, cikloni Freddy u përplas në juglindje të vendit, duke kaluar kanalin e Mozambikut për të goditur kontinentin e Afrikës vetëm për t’u dyfishuar përtej ngushticës për të goditur Madagaskarin për herë të dytë.

Vitin e kaluar, ciklonet tropikale Batsirai dhe Emnati goditën Madagaskarin.

Më shumë se 870,000 njerëz në Madagaskar kanë nevojë për mbështetje në rajonet e prekura nga stuhitë, tha OCHA.

“Këtë vit, në mbështetje të qeverisë, ne kemi ndihmuar tashmë 439,000 njerëz me ushqim, ujë të pastër, sanitari dhe mbështetje higjienike”, tha zyra humanitare.

OCHA gjithashtu raportoi se apeli i mëparshëm 215 milionë dollarë amerikanë për Madagaskarin është financuar vetëm 23 për qind.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb