Rreth 20,000 njerëz janë zhvendosur rishtazi çdo ditë në Sudan , sipas shifrave të OKB-së të publikuara pasi shënohet një vit nga lufta civile në vend.

Më shumë se gjysma e tyre janë fëmijë dhe të rinj, tha Organizata Ndërkombëtare e OKB-së për Migracionin (IOM).

Më shumë se 8.6 milionë njerëz vlerësohet të kenë ikur nga shtëpitë e tyre që nga prilli i kaluar. Rreth 2 milionë janë arratisur përtej kufirit në Çad, Sudanin e Jugut dhe Egjipt , tha IOM.

” Sudani është në një rrugë tragjike të shpejtë për t’u bërë një nga krizat më të mëdha humanitare në botë në dekada,” tha drejtoresha e përgjithshme e IOM, Amy Pope.

“Konflikti që ka përfshirë vendin po krijon presion në të gjithë rajonin. Miliona njerëz janë të zhvendosur, të uritur dhe të cenueshëm ndaj shfrytëzimit dhe abuzimit, por gjendja e tyre po injorohet nga një pjesë e madhe e botës,” tha Papa.

Papa po merr pjesë në një konferencë në Paris për të mbledhur ndihmën ndërkombëtare për Sudanin.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb