Një ushtar ukrainas ka pasur një operacion të suksesshëm për të hequr një granatë të pashpërthyer nga gjoksi i tij, kanë thënë zyrtarë të lartë në Kiev.

Kirurgët hoqën armën nga poshtë zemrës së ushtarakut të plagosur, ndërsa dy xhenierë siguruan që operacioni të zhvillohej në mënyrë të sigurt, tha Hanna Maliar, zëvendësministre e mbrojtjes e Ukrainës, e cila ngarkoi një imazh që tregonte një rreze X të municionit brenda trupit të ushtarit.

“Mjekët ushtarakë kryen një operacion për të hequr një granatë VOG, e cila nuk shpërtheu, nga trupi i ushtarit”, ka shkruar ajo në një postim në Facebook.
Anton Gerashchenko, këshilltari ministror i punëve të brendshme të Ukrainës, tha se ekipi i xhenierëve neutralizoi municionin dhe e përshkroi procedurën si një procedurë që “do të hynte në tekstet mjekësore”.

Operacioni u krye pa përdorur elektrokoagulim, një metodë e zakonshme për të kontrolluar gjakderdhjen gjatë operacionit, sepse “granata mund të shpërthente në çdo moment”, tha Maliar.

Gerashchenko shkroi në një përditësim në Telegram herët të enjten: “Pjesa e pashpërthyer e granatës u hoq nga zemra. Granata nuk shpërtheu, por mbeti shpërthyese.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: