Policia e Sarandës vijon me kontrollet në vijën bregdetare, me qëllim lirimin e hapësirave publike, për pushuesit.

Janë proceduar penalisht administratori dhe pronarja e një subjekti, të cilët zunë sërish hapësirën publike, në vendin e quajtur “Pema e Thatë”, duke rivendosur shezlongë dhe çadra të tjera, pa lejen përkatëse. Në pranga kanë përfunduar shtetasit Gjulso Ismaili dhe Kenti Ismaili, nënë e bir që administronin hapësirën ku ishin vendosur çadrat e shezlongët.

Procedohet penalisht dhe administratori i një subjekti tjetër, të paregjistruar në organet tatimore, i cili zuri hapësirën publike në plazh, në vendin e quajtur “Ishujt”.

Sekuestrohen 550 çadra dhe shezlongë.
Në kuadër të planit operacional për kontrollin e vijës bregdetare dhe lirimin e hapësirave bregdetare të zaptuara në mënyrë të kundërligjshme, nga subjekte të ndryshme që vendosin çadra dhe shezlongë, nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Sarandë u referuan materialet në Prokurori dhe nisi procedimi penal për shtetasit:

– Gj. I., 58 vjeçe (pronare subjekti) dhe K. I., 38 vjeç (administrator subjekti), për veprën penale ““Pushtimi i tokës”;
– A. I., 55 vjeç (administrator subjekti), për veprat penale “Pushtimi i tokës” dhe “Fshehja e të ardhurave”.

Shtetasja Gj. I. dhe shtetasi K. I. kanë zënë sërish hapësirën publike, duke rivendosur pa lejen përkatëse shezlongë dhe çadra të tjera, në vendin e quajtur “Pema e Thatë”.

Shtetasi Astrit Oruçi  kishte zënë hapësirën publike tek “ Ishujt” në Ksamil, duke vendosur pa lejen përkatëse, çadra dhe shezlogë, në vendin e quajtur “Ishujt”. Gjithashtu, ky shtetas nuk e kishte regjistruar subjektin e tij, në organet tatimore.

Shërbimet e Policisë Sarandë, në bashkëpunim me Policinë Kufitare dhe Policinë Bashkiake Sarandë, kanë liruar hapësirën publike, duke hequr çadrat dhe shezlongët që ishin vendosur pa lejen përkatëse, nga këta shtetas.

Materialet në ngarkim të këtyre shtetasve u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë, për veprime të mëtejshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: