Papa Françesku takoi të mërkurën gratë e dy ushtarëve ukrainas të strehuar brenda fabrikës së çelikut të rrethuar të Mariupolit Azovstal.

Dy gratë, Yulia Fedosiuk dhe Kateryna Prokopenko, konfirmuan për CNN takimin me Papën në Vatikan.

Të dyja thanë se burrat e tyre janë ushtarë të regjimentit Azov dhe aktualisht janë brenda fabrikës së çelikut duke e mbrojtur atë kundër sulmeve ruse.

Ato thanë se i kishin shkruar Papës ditët e fundit përmes ambasadorit të Ukrainës në Romë dhe u befasuan kur morën një ftesë për audiencën e përgjithshme javore të Papës.

“Ne i thamë Papës për burrat tanë, për ushtarët e plagosur, për të vdekurit që nuk mund të varrosen. Ne i kërkuam ndihmë, të jetë palë e tretë në këtë luftë dhe të na ndihmojë të garantojmë një korridor humanitar”, tha Fedosiuk.

Ajo tha se ata i thanë Papës edhe për kushtet e dëshpëruara dhe jo të shëndetshme brenda uzinës.

Fedosiuk shtoi se Papa dukej shumë i informuar për situatën në Ukrainë dhe tha se do të lutet për ta.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb