Komuniteti i inteligjencës amerikane ka vlerësuar se Shteti Islamik në Afganistan mund të ketë aftësinë për të sulmuar Shtetet e Bashkuara në vetëm gjashtë muaj dhe ka synimin ta bëjë këtë.

Colin Kahl, nën sekretari i mbrojtjes për politikën, tha se ishte ende “për t’u përcaktuar” nëse talebanët kane aftësinë për të luftuar Shtetin Islamik në mënyrë efektive pas tërheqjes së SHBA-së në gusht.

“Komuniteti i inteligjencës aktualisht vlerëson se si Isis-K dhe al-Kaida kanë synimin të kryejnë operacione të jashtme, duke përfshirë kundër Shteteve të Bashkuara, por asnjëra aktualisht nuk ka aftësinë për ta bërë këtë. . Ne mund të shohim Isis-K të gjenerojë atë aftësi në diku midis gjashtë apo 12 muajve,” shtoi ai, duke thënë se Al-Kaidës mund të marrë “një apo dy vjet”.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: