Një nënë është ribashkuar me foshnjën e saj pasi testet e ADN-së vërtetuan se ishte me të vërtetë vajza e saj, gati dy muaj pas tërmetit shkatërrues në Turqinë jugore.

“Fëmija mrekulli”, u nxor nga rrënojat e një ndërtese në provincën Hatay, pesë ditë pas tërmetit të 6 shkurtit.

Në fakt ai ishte në gjendje shumë të mirë dhe nuk kishte probleme shëndetësore, ndërsa ministria ia dorëzoi sot nënës së saj, Yasmin Begdas, në një spital në Adana, 54 ditë pas tërmetit.

“Ribashkimi i një nëne me fëmijën e saj është një nga detyrat më të çmuara në botë”, tha Ministrja e Familjes dhe Çështjeve Sociale, Deria Yannick.

Foshnja fillimisht u trajtua në një spital në Adana dhe më pas u transferua me avionin presidencial në Ankara. Analizat gjenetike konfirmuan se Yasmin ishte nëna e saj dhe fëmija u kthye në Adana dhe u ribashkuan në spitalin ku po trajtohet nëna. Nga tërmeti humbën jetën babai dhe dy vëllezërit e foshnjës.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: