Ndonëse ende nuk është konfirmuar zyrtarisht, raportohet se Bjellorusia, e cila ka vepruar si trampolinë për trupat ruse, po përgatitet të dërgojë ushtarët e saj në Ukrainë për të ndihmuar në pushtimin rus.

Washington Post, duke cituar një zyrtar amerikan të paidentifikuar, tha se Bjellorusia po përgatitej për një vendosje trupash që mund të fillonte që sot. Ndërkohë, Kyiv Independent ka cituar burime të shumta duke thënë se parashutistët bjellorusë mund të hyjnë në lojë.

Bjellorusia, një aleat i vjetër rus, kufizohet me Ukrainën në veri të saj. Qeveria e saj autokratike votoi të dielën për të hequr dorë nga statusi i saj jo-bërthamor – duke i hapur rrugën Rusisë që potencialisht të organizojë armë bërthamore atje.

Të dielën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se udhëheqësi autoritar i Bjellorusisë Alexander Lukashenko i ishte zotuar atij në një telefonatë se trupat bjelloruse nuk do të dërgoheshin në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb