Në të gjithë botën janë shënjestruar Aktivistë, Gazetarë dhe Avokatë me malware në telefon. Këto softuer spiunimi u janë shitur qeverive autoritare nga një firmë izraelite e mbikëqyrjes, thonë raportet e mediave.

Ata janë në një listë me deri në 50,000 numra telefoni të njerëzve që besohet se janë me interes për klientët e kompanisë, NSO, të rrjedhura në mediat kryesore të lajmeve.

Nuk është e qartë nga lindi lista – apo telefonat e të cilëve ishin hakuar në të vërtetë.

Por NSO mohon çdo keqbërje.

Ata thonë se softueri është menduar për përdorim kundër kriminelëve dhe terroristëve dhe u vihet në dispozicion vetëm agjensive ushtarake, të zbatimit të ligjit dhe inteligjencës nga vendet me të dhëna të mira për të drejtat e njeriut.

Pretendimet në lidhje me përdorimin e softuerit, të njohur si Pegasus, u bënë të Dielën nga Washington Post, The Guardian, Le Monde dhe 14 organizata të tjera mediatike në të gjithë botën.

Pegasus infekton iPhone dhe pajisjet Android për të mundësuar operatorët të nxjerrin mesazhe, foto dhe email, të regjistrojnë thirrje dhe të aktivizojnë fshehurazi mikrofona.

Testet mjeko-ligjore në disa telefona me numra në listë treguan se më shumë se gjysma kishin gjurmë të spyware.

Gati 200 reporterë nga 21 vende kanë numrat e tyre të telefonit në këtë listë dhe më shumë emra të figurave publike të profilit të lartë pritet të zbulohen.

Ato përfshijnë gjithashtu dy gra të afërta me gazetarin saudit të vrarë Jamal Khashoggi dhe një gazetar meksikan me emrin Cecilio Pineda Birto, i cili u vra në një lavazh makinash.

Lista e gjerë përfshin gjithashtu krerët e shteteve dhe qeverive, anëtarët e familjeve mbretërore arabe dhe drejtuesit e biznesit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb