Pentagoni ka lidhur një kontratë me vlerë 430,9 milionë dollarë me korporatën e teknologjisë së mbrojtjes me bazë në SHBA, Lockheed Martin për prodhimin e raketave të shumta HIMARS për nevojat e ushtrisë amerikane (forcat tokësore) dhe partnerëve të huaj të Uashingtonit, tha Departamenti i Mbrojtjes tha në një deklaratë.

“Lockheed Martin, iu dha një kontratë stimuluese me çmim fiks 430,930,711 dollarë për prodhimin e plotë të sistemeve raketore të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë dhe shërbimeve mbështetëse për të përmbushur një nevojë urgjente për të mbështetur ushtrinë dhe partnerë të ndryshëm të shitjeve ushtarake të huaja. “, thuhet në dokument.

Data e parashikuar e përfundimit është 31 dhjetor 2025.

M142 HIMARS (Sistemi i raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë) është një sistem rakete lëshimi shumëfish i lëvizshëm i zhvilluar nga Lockheed Martin. Lëshuesi lëshon mbi 20 lloje municionesh me një rreze goditjeje prej 30 km deri në 80 km (për raketa) dhe 300 km e më shumë (për një raketë taktike).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb