Misioni “Inspiration4” i SpaceX do të fillojë më 15 shtator dhe pritet të dërgojë katër qytetarë në hapësirë brenda anijes kozmike “Crew Dragon”, që do të orbitojë Tokën për tri ditë, para se të zbresë në Oqeanin Atlantik.

Për të monitoruar gjendjen e shëndetit dhe ndryshimet që pëson trupi te njerëzit që nuk kanë përvojën dhe stërvitjen e një astronauti, SpaceX do t’i pajisë të gjithë me Apple Watch Series 6, iPhone 12 Pro dhe iPad mini.

Gjatë misionit, Apple Watch do të mbledhë trendet e elektrokardiogramit (EKG), lëvizjen, gjumin, rrahjet e zemrës, ngopjen e oksigjenit në gjak, zhurmën e kabinës dhe intensitetin e dritës.

Të dhënat do të mblidhen nga pajisjet e “Crew Dragon”, por edhe nga aplikacioni Cognition në iPad mini, një program i përdorur nga hulumtime të ndryshme të financuara nga NASA.

IPhone 12 Pro përkundrazi do të çiftëzohet me pajisjen Ultratinguj Butterfly IQ +, një pajisje portative me ultratinguj, për të skanuar organet e ekuipazhit.

Vlerësimi do të ndihmojë në përcaktimin nëse imazhet e shkallës klinike mund të merren pa ndihmë nga Toka.

Teste të tjera përfshijnë grumbullimin dhe ekzaminimin e pikave të gjakut, duke përdorur një pajisje imunologjike të rrjedhës vertikale (VFI), vlerësimet e ekuilibrit dhe perceptimit dhe mbledhjen e mostrës biomjekësore.

Për këtë të fundit, SpaceX po bashkëpunon me Institutin Kërkimor për Shëndetin Hapësinor (TRISH) të Kolegjit të Mjekësisë “Baylor” dhe ekspertë nga Weill Cornell Medicine.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb