Kremlini ka mohuar sistematikisht pretendimet e Ukrainës dhe Perëndimin për gjenocidin e shkaktuar në Bucha.

Madje, sipas BBC, mediat pranë Kremlinit e kanë propaganduar ndryshe narrativën në popullin rus.

Që kur provat e mizorive të dukshme ruse dolën nga vendbanimet përreth Kievit, redaktorët e programit kanë bërë përpjekje të jashtëzakonshme për të diskredituar raportet si një trillim, një
gënjeshtër e sajuar nga Ukraina dhe Perëndimi.

Për të ndezur televizionin rus, për javë të tëra tani, është futur në një univers të çuditshëm paralel, ku prezantuesit e shkëlqyeshëm dhe ekspertët e veshur mirë kronikën një “operacion special ushtarak” të suksesshëm në Ukrainë.

Nuk ka luftë, vetëm ushtarë heroikë rusë që mbrojnë atdheun, duke u kujdesur për të shmangur shënjestrimin e civilëve.

Pamjet e tmerrshme nga Bucha janë transmetuar, por shikuesve u thuhet se skenat e tmerrshme janë inskenuar nga zyrtarë ukrainas, me ndihmën e Perëndimit.

“Kjo është bërë nga profesionistë, ndoshta britanikë. Ata janë më të mirët në fushën e operacioneve të informacionit,” tha komentatori Gevorg Mirzaryan. “[Ata dinë se si] t’i vendosin trupat në mënyrë korrekte, të bëjnë gjithçka në mënyrë korrekte, të krijojnë një pamje të bukur për ndërgjegjen nekrofile perëndimore.”

Prezantuesja e emisionit të bisedave Olesya Loseva madje sugjeroi se qyteti i Bucha ishte zgjedhur qëllimisht sepse presidenti Joe Biden kishte përdorur së fundmi fjalën kasap për të përshkruar Vladimir Putin, kështu që “për amerikanët kjo fjalë duhet të jetë e qartë”.
Është një taktikë klasike e Kremlinit përballë akuzave të tilla – mohoni, hidhni poshtë si të rreme dhe, nëse është e mundur, fajësoni dikë tjetër, shkruan BBC.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: