Katër persona kanë humbur jetën, pasi një varkë turistike është përmbysur në liqenin Maggiore, në brigjet e Lisanza (Varese), për shkak të motit të keq.

Alarmi ra të dielën rreth orës 19:30. Numri përfundimtar është katër të vdekur. 20 persona të tjerë u shpëtuan. Në vendngjarje kanë shkuar 10 autoambulanca, një helikopter i urgjencës dhe tre makina të 118, si dhe karabinierët e Gallarate, roja bregdetare dhe zjarrfikësit e Vareses.

Sipas informacioneve të para do të bëhej fjalë për një varkë 16 metra, e cila u “përmbys” nga një shakullimë dhe më pas u përmbyt. Të gjithë banorët, me sa duket një grup të huajsh që festonin një ditëlindje si dhe dy anëtarë të ekuipazhit, përfunduan në ujërat e liqenit, shumë prej tyre do të kishin arritur të shpëtonin veten duke notuar drejt bregut ose me varka të tjera.

Tre persona janë shtruar me kodin jeshil, dy të tjerë me kodin e verdhë, ndërsa 15 janë ekzaminuar, por nuk është kërkuar shtrimi. “Po ndjek me shqetësim përditësimet e ekipeve të shpëtimit në vend, të cilat i falënderoj”, tha presidenti i Rajonit të Lombardisë, Attilio Fontana.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb