Shafrani i Indisë është një erëz e verdhë e artë, që është përdorur për shekuj në mjekësinë tradicionale indiane. Përbërësi kryesor i shafranit të Indisë është kurkumina, e cila është një antioksidant shumë i fuqishëm me veprim anti-inflamator.

Shafrani i Indisë është një ilaç popullor në shtëpi që përdoret për shumë sëmundje. Disa nga përfitimet e tij shëndetësore janë:

Zvogëloni simptomat e osteoartritit

Shafrani i Indisë mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes dhe ënjtjes të shkaktuar nga osteoartriti. Sipas studimeve, pacientët me osteoartrit që merrnin suplemente shafran të Indisë, patënm një përmirësim të ndjeshëm dhe një ulje të simptomave.

Rregullimi i niveleve të kolesterolit

Shafrani i Indisë mund të ketë një efekt të dobishëm në profilin e lipideve duke reduktuar kolesterolin e keq (LDL), trigliceridet dhe nivelet e kolesterolit total.

Lehtësim i kruajtjes

Shafrani i Indisë mund të zvogëlojë irritimin dhe kruajtjen e lëkurës për shkak të sëmundjes kronike të veshkave.

Përmirësimi i shëndetit mendor

Shafrani i Indisë mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit mendor duke vepruar kundër depresionit.

Reduktimi i simptomave të alergjisë

Shafrani i Indisë mund të zvogëlojë kruajtjen dhe teshtitjen e lidhur me alergjitë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: