Një i ri britanik, është gjetur papritur i rrethuar nga 50 peshkaqenë, teksa notonte në një plazh të Dorest. Oly Rush, 36 vjeç, Oly Rush, 36 vjeç, i cili po synon të thyejë rekordin botëror për notin më të shpejtë rreth Isle of Wight, u nis nga gadishulli magjepsës Sandbanks, në kuadër të një stërvitjeje.

Ai ishte rreth 240 km nga bregu në Poole gjatë notit gjatë natës kur ndjeu se diçka i trokiste në këmbë.
Me guxim, ai u zhyt nën ujë ndërsa shoku i tij Ashley McPherson, i cili e shoqëroi në një barkë ndezi një pishtar.

Sytë e shumtë me shkëlqim e shikuan atë nga thellësitë e turbullta teksa bënte fotografi me telefonin e fshehur në një kuti të papërshkueshëm nga uji.

Peshkaqenë vazhduan të rrethojnë Oly për 15 minuta, duke kafshuar duart dhe këmbët e tij të cilat nuk ishin të mbuluara me një kostum të lagur.

Dyshja thanë se ata numëruan dhjetëra peshkaqenë të qetë, një specie uji të cekët të zakonshëm në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar, të cilat mund të rriten deri në 1.2 metra të gjatë.

Por në vend që të tronditej nga krijesat, Oly shijoi përvojën ‘fantastike’.

Ai tha: ‘Para se të niseshim unë kisha bërë shaka për sulmin nga peshkaqenë dhe ne ishim duke qeshur për këtë.
“Ishte noti im i parë gjatë natës, kështu që ishte shumë shqetësuese kur papritmas hasa diçka në ujë.

Kur Ashley drejtoi pishtarin e tij, të gjithë këta sy na shikonin, ne numëruam rreth 50 peshkaqenë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb