Policia shkatërroi Paradën e Krenarisë të komunitetit LGBTQI në kryeqytetin turk Ankara dhe arrestoi dhjetëra njerëz.

Autoritetet turke kishin ndaluar aktivitetet e këtij komuniteti, por rreth 50 njerëz që mbanin në duar flamuj me ngjyrat e ylberit marshuan në prej parqeve kryesore të Ankarasë.

Sipas organizatorëve të paktën 30 persona janë arrestuar, ndërsa në videot e publikuara shihen forcat e rendit duke tërhequr zvarrë ata që valëvisnin flamujt e organizatës./VOA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb