Nga 13 dhe 26 qershor, lirimi i mëtejshëm i kufizimeve anti-Covid-19 do të hyjë në fuqi në Poloni, me rregullat e kësaj date të fundit që zbatohen gjatë gjithë periudhës së pushimeve verore, njoftoi qeveria polake.

“Që nga 26 qershori, hotelet do të jenë në gjendje të strehojnë vizitorë deri në një normë maksimale të shfrytëzimit prej 75%, deklaroi kryeministri Mateusz Morawiecki në Varshavë.

Për koncertet dhe ngjarjet sportive, niveli maksimal i përdorimit është 50%. Vallëzimi në klube gjithashtu do të lejohet përsëri, me një maksimum prej 150 personash.

Sipas Ministrisë polake të Shëndetësisë, numri i infeksioneve të reja në një ditë ishte 382, ​​ndërsa 84 persona vdiqën nga virusi gjatë së njëjtës periudhë. Deri më tani, janë administruar 23,2 milionë doza të vaksinës dhe rreth 8,9 milionë persona janë vaksinuar plotësisht. Polonia ka pak më shumë se 38 milionë banorë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb