Portugalia filloi vaksinimin për ata që kishin kontakte me rastet e konfirmuara të virusit Monkeypox të enjten, tha Drejtoria e Përgjithshme e Shëndetësisë Portugeze (DGS).

Autoriteti shëndetësor portugez kishte konfirmuar gjithsej 588 raste të lisë së majmunëve në vend që nga e enjtja që nga rasti i parë i raportuar më 3 maj, me 73 raste të zbuluar javën e kaluar.

Kontaktet e pranueshme në rajone të ndryshme të Portugalisë vazhdojnë të identifikohen dhe të vaksinohen, tha DGS.

Simptomat më të zakonshme të sëmundjes janë ethe, dhimbje koke e fortë, dhimbje muskulore, dhimbje shpine, lodhje dhe zmadhimi i nyjeve limfatike me shfaqjen progresive të skuqjeve që prekin lëkurën dhe mukozën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb