Ajo që pushtuesit rusë kryen në Ukrainë është një krim jo vetëm kundër Ukrainës dhe ukrainasve, por këto akte janë një krim kundër njerëzimit dhe kundër gjithë botës. Prandaj bota duhet të bashkojë forcat për të krijuar një gjykatë për të ndëshkuar vendin agresor, në emër të një të ardhmeje më të mirë për brezat e ardhshëm, tha Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës Andriy Kostin në konferencën ndërkombëtare të Bashkuar për Drejtësi në Lviv.

“Diskutimi i sotëm dërgon një sinjal të qartë se ne jemi në të njëjtën anë. Është e rëndësishme që ne të jemi edhe më të saktë në komunikimet tona për të bindur të gjithë botën, e cila tashmë e di për aktin e agresionit. Të bindë botën që të jetë trima dhe bëni hapin tjetër, bashkohuni me gjykatën tonë për të ndëshkuar agresorin. Kjo është e rëndësishme jo vetëm për Ukrainën dhe ukrainasit, jo vetëm nga respekti për ushtarët e Ukrainës, por edhe për brezat e ardhshëm”, theksoi Kostin.

Ai kujtoi se menjëherë pas fillimit të pushtimit në shkallë të plotë, qytetarët ukrainas filluan të kërkonin një emër të përshtatshëm për gjykatën e ardhshme kundër kriminelëve rusë. Emri i parë i tillë ishte “Tribunali i Kharkivit” – kur pushtuesit filluan të bombardojnë zonat e banuara të qytetit Kharkiv me artileri dhe raketa që në ditët e para të pushtimit. Pastaj u shfaq emri “Tribunali i Mariupolit”. Më pas, gjykata e Buçës dhe qyteteve dhe fshatrave të tjera të Ukrainës u çliruan nga pushtimi, ku u zbuluan prova të tmerrshme të mizorive ruse kundër popullsisë civile.

“Pasojat e këtyre krimeve u zbuluan jo vetëm pas çlirimit të rajonit të Kievit. Pas çlirimit të rajoneve Kharkiv dhe Kherson, u gjetën gjurmë të të njëjtave mizori. Prandaj, ishte një sjellje e vazhdueshme dhe e qëllimshme e pushtuesve. Ukrainasve u duhet kjo Gjykata për të rivendosur drejtësinë, e cila aktualisht është shkelur. Për më tepër, kjo nuk është vetëm një deklaratë politike. Pas saj janë qindra mijëra ukrainas që humbën të dashurit dhe shtëpitë e tyre. Të gjithë ukrainasit vuajtën nga kjo luftë agresive, secili prej tyre.” deklaroi Prokurori i Përgjithshëm.

Ai vuri në dukje se në çdo vend të botës, Evropë apo Amerikë njerëzit po diskutojnë për problemet që lidhen me këtë luftë. Në veçanti, në sektorin ekonomik, këto janë çmime të larta për energjinë, gazin natyror, inflacion të lartë,  të gjitha këto janë pasojat e agresionit rus.

“Në raste të tilla, them, shikoni, edhe ju keni vuajtur nga ky agresion. Prandaj, duhet të ketë përgjigjen tonë kolektive për të ndëshkuar udhëheqjen ruse. Unë jam plotësisht dakord me krijimin e një sistemi efektiv të drejtësisë për të ardhmen. Sepse kjo që ne po bëjmë tani nuk është vetëm për ne dhe jo vetëm sot, ka të bëjë me gjeneratat e ardhshme dhe të ardhmen e gjithë botës së qytetëruar”, theksoi Kostin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb