Sulmi me raketa në Poloni javën e kaluar ishte një “provokim i qëllimshëm” kundër Moskës dhe Minskut, ka deklaruar së fundmi presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko.

Javën e kaluar, një raketë goditi një fermë në fshatin lindor të Polonisë, Przewodow, pranë kufirit me Ukrainën, duke vrarë dy shtetas polakë, ndërsa ministria e Jashtme e Polonisë fillimisht tha se raketa ishte prodhuar në Rusi, por më vonë presidenti i Polonisë Andrzej Duda tha se zyrtarët nuk kishin “për momentin asnjë provë që ishte një raketë e lëshuar nga pala ruse”.

Në një deklaratë të sotme, udhëheqësi bjellorus tha se autoritetet polake dhe ukrainase “kishin nevojë për një përshkallëzim”, ndërsa shtoi: Ata u futën në territor të nxehtë dhe tani po përpiqen, si hajdutë të poshtër ta mbyllin këtë temë. Nuk diskutohet më as në Perëndim.

“Ata, si polakët dhe ukrainasit, u vjen keq që nuk ishte një raketë ruse. Ata kishin nevojë për një provokim kundër nesh, ata kishin nevojë për një përshkallëzim”, tha ai.

“Udhëheqja e Polonisë tani është e detyruar t’u tregojë polakëve se si ndodhi, pse u godit territori i Polonisë, kush e komplotoi këtë, pse ajo raketë, gjoja e lëshuar në drejtim të lindjes, bëri një kthesë të papritur për të fluturuar në perëndim dhe pse u bë. lëshuar në një moment kur nuk kishte raketa ruse në ajër”, shtoi ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb