Një gjykatës i magjistraturës amerikane filloi procesin e nxjerrjes së mundshme të disa informacioneve nga deklarata që Departamenti i Drejtësisë përdori për të marrë një urdhër kontrolli për rezidencën e ish-presidentit Donald Trump në Florida. Gjykatësi Bruce Reinhart tha gjatë një seance dëgjimore në gjykatën e West Palm Beach se ai po planifikonte të zhbllokonte pjesë të deklaratës së betimit, e cila kërkohet nga media të ndryshme dhe organizata të tjera.

Njoftimi i tij erdhi pasi Departamenti i Drejtësisë, ndërsa argumentonte kundër zbulimit të dokumenteve, zbuloi detaje të reja, në lidhje me hetimin për trajtimin e dokumenteve të klasifikuara nga Shtëpia e Bardhë e Trump. Reinhart vuri në lëvizje të enjten publikimin e mundshëm të një versioni shumë të redaktuar të deklaratës së betimit për kërkimin në Mar-a-Lago. Gjykatësi planifikon të dëgjojë më shumë nga Departamenti i Drejtësisë deri të enjten e ardhshme rreth asaj se sa gjerësisht hetuesit duan të mbajnë konfidencial dokumentin që përshkruan hapat dhe metodat e tyre hetimore që çuan në nevojën për kontroll.

Reinhart tha se nuk ishte ende i bindur se i gjithë deklarata duhet të mbetet e pazbuluar për publikun. “Unë nuk jam i përgatitur të zbuloj se deklarata duhet të jetë plotësisht sekrete” bazuar në të dhënat që ai ka tani, tha Reinhart, duke shtuar se ka “pjesë” që mund të bëhen publike. Prokurorët do të kenë mundësinë të propozojnë redaktime dhe të shpjegojnë pse çdo pjesë e informacionit duhet të mbahet larg syrit të publikut, tha Reinhart. Këto propozime do të bëhen në mesditën e 25 gushtit. Reinhart tha se ai mund të ketë diskutime shtesë konfidenciale me Departamentin e Drejtësisë përpara se të marrë vendimet e tij për transparencën.

Një dokument i pavulosur të enjten, i cili ofronte specifika në lidhje me krimet që po heton Departamenti i Drejtësisë, duke përfshirë “mbajtjen e qëllimshme të informacionit të mbrojtjes kombëtare”, thekson fokusin tek ish-presidenti si subjekt i mundshëm i hetimit penal, thanë disa ekspertë ligjorë për CNN. Më parë, dokumentet e urdhrit të kërkimit renditnin vetëm statutet federale, duke përfshirë ligjin e gjerë të njohur si Akti i Spiunazhit. Dokumentet e publikuara deri më tani kanë bërë të qartë se Trump dhe të tjerët rreth tij përballen me ekspozim të mundshëm ligjor, duke përfshirë edhe pengimin e mundshëm të drejtësisë. Por gjuha specifike për “mbajtjen me dashje” mund të tregojë rolin e ish-presidentit, i cili ishte autorizuar të zotëronte dokumente të mbrojtjes kombëtare gjatë kohës që ishte në detyrë, por jo pasi të kishte zbritur në klubin dhe rezidencën e tij private në Palm Beach, Florida.

Dokumenti i pambyllur ishte pjesë e aplikimit për urdhër-arrest dhe ishte ndër disa dokumente kryesisht procedurale që gjyqtari hapi të enjten. Një avokat i Departamentit të Drejtësisë tha gjatë seancës se deklarata e mundshme e shkakut të përdorur për të marrë një urdhër përshkroi se si prokurorët mund të gjenin “prova të pengimit” në bazë të pronës në Florida – një krim i mundshëm që vetë urdhri i kontrollit zbuloi se ishte nën hetim. “Në këtë rast, gjykata ka gjetur shkak të mundshëm që ka një shkelje të një prej statuteve të pengimit dhe se provat e pengimit do të gjendeshin në Mar-a-Lago”, tha Jay Bratt, i cili drejton seksionin e kundërzbulimit të Departamentit të Drejtësisë.

Pengimi i drejtësisë ishte një nga tre statutet e listuara në urdhrin e kërkimit për Mar-a-Lago, i cili u vulos javën e kaluar, ndërsa Reinhart tha gjatë seancës dëgjimore të enjten se ai “gjeti se kishte një shkak të mundshëm” që statutet ishin shkelur. Bratt i bëri komentet në lidhje me pengimin që po hetohej ndërsa po përpiqej të nënvizonte frikën e DD-së se dëshmitarët e ardhshëm mund të mos jenë të gatshëm të japin informacion nëse do të dilnin shumë rreth hetimit deri më tani.

Bratt zbuloi detaje të tjera rreth deklaratës, duke e përshkruar atë si të gjatë që përmban “informacion të konsiderueshëm”. Ai i tha gjykatësit Federal se lënia e publikut për të lexuar deklaratën e betimit do të “siguronte një udhërrëfyes për hetimin” dhe madje do të tregonte hapat e ardhshëm në hetim. Komentet e Bratt në gjykatë theksuan se ky është një hetim penal aktiv. Po ashtu ai pranoi se ekziston një interes publik për transparencë, Bratt tha se kishte “një interes tjetër publik” që hetimet penale të mund të ecin përpara pa pengesa.

Ndërsa Bratt paralajmëroi se lëshimi i deklaratës së betimit mund të ketë një efekt drithërues për dëshmitarët që marrin pjesë në këtë dhe hetimet e ardhshme, ai zbuloi se disa prej tyre janë tashmë pjesë e hetimit të dokumenteve. Disa nga ata dëshmitarë kanë informacione shumë specifike relevante që, nëse lirohen, do të zbulojnë se kush janë ata, tha Bratt. Bratt ngriti gjithashtu shqetësime për rreziqet me të cilat FBI është përballur që kur u publikua lajmi i kërkimit në Mar-a-Lago, duke përfshirë bllokimin e fundit në një zyrë në terren të FBI-së në Cincinnati. Ai i tha gjykatësit se nëse ndonjë nga dokumentet e tjera lëshohet, DD-ja do të dëshironte të redaktonte edhe informacionin e mëparshëm në lidhje me agjentët që kanë punuar në këtë çështje deri më tani.

Një avokate e Trump ishte e pranishme në seancë, por ajo nuk foli para gjykatësit. Avokatja, Christina Bobb, u tha gazetarëve para seancës se ishte atje për të vëzhguar. Trump nuk është zyrtarisht pjesë e mosmarrëveshjes për publikimin e dokumenteve të urdhër-arrestit. Më parë, kur DD-ja kishte kërkuar gjyqtarit të zhbllokonte vetë urdhrin dhe marrjen e kontrollit, gjyqtari udhëzoi Departamentin të bisedonte me Trump dhe më pas t’i komunikonte gjykatës nëse ish-presidenti kundërshtonte zbulimin e dokumenteve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: