Rusia po zhvillon një fushatë të plotë për të justifikuar pushtimin e saj të Ukrainës, veçanërisht në mesin e elitës së pasur të vendit, ndërsa vendet perëndimore lëvizin për të ndëshkuar Kremlinin për sulmin ndaj fqinjit të saj.

Zemërimi i përhapur ndërkombëtar – dhe lëvizjet e shpejta të Uashingtonit dhe Brukselit për të sanksionuar Rusinë – e kanë bërë të qartë se Rusia, në afat të shkurtër, do të jetë një shtet i izoluar nga bota për shkak të qeverisjes.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha të enjten se Uashingtoni do të kufizojë aftësinë e Rusisë për të bërë biznes në dollarë, euro, paund dhe jen, duke e larguar Moskën nga një pjesë e madhe e ekonomisë globale. Bankat ruse që së bashku mbajnë rreth 1 trilion dollarë aktive janë gjithashtu në shënjestër të sanksioneve të SHBA.

Presidenti rus Vladimir Putin tani po përpiqet të bindë popullin e tij se kostoja ishte e pashmangshme.

Dijenia se masa të tilla do të vinin, e shtyu Putinin t’u drejtohej udhëheqësve të biznesit rus disa orë përpara njoftimit të Biden.

Udhëheqësi rus tha se biznesi duhet të presë “kufizime” në ekonominë ruse për shkak të pushtimit, të cilin ai e justifikoi si një “masë të nevojshme”.

“Ata nuk na lanë asnjë shans për të vepruar ndryshe. Ata krijuan rreziqe të tilla në sferën e sigurisë, saqë ishte e pamundur të reagonim në një mënyrë tjetër,” tha Putin.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, shkoi edhe më tej. Ajo u përpoq ta modelonte pushtimin e Kremlinit ndaj fqinjit të tij më të vogël si një përpjekje për të parandaluar një luftë botërore.

“Ky nuk është një fillim lufte. Ai parandalon një konfrontim ushtarak global,” tha ajo.

Të dyja deklaratat, në sipërfaqen e tyre, duken të palogjikshme. Si mundet Ukraina, një vend me 44 milionë banorë, të përbëjë një kërcënim ekzistencial për një nga fuqitë e pakta bërthamore në botë?

Por Putin besonte se NATO dhe Perëndimi po përdornin Ukrainën, të cilën ai nuk e sheh si një shtet legjitim, për të kërcënuar Rusinë dhe për të rrëzuar qeverinë e tij.

Nëse Putini shpreson të zbusë shqetësimet e elitës ruse, e cila pothuajse me siguri do të ndiejë shtrëngimin ekonomik të sanksioneve, ai do të duhet t’i bindë ata se ka të drejtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: