Një grup avokatësh të mbrojtjes së klimës i kanë bërë thirrje Gjykatës Ndërkombëtare Penale (IÇ) për të hetuar Presidentin Brazilian Jair Bolsonaro për sulmet e tij të dyshuara në Amazon , të cilat ata thonë se janë krime kundër njerëzimit.

Sipas CNN “AllRise” paraqiti një ankesë të rëndësishme në gjykatën në qytetin holandez të Hagës të martën. Ai argumenton se veprimet e Bolsonaros dhe administratës së tij janë një sulm  ndaj Amazonës dhe mbrojtësve të tij që jo vetëm rezultojnë në përndjekje, vrasje dhe vuajtje çnjerëzore në rajon, por edhe mbi popullsinë globale,” grupi tha në një deklaratë.

Në dosjen prej 286 faqesh thuhej se kishte arsye për një hetim dhe ndjekje urgjente dhe të plotë të IÇ”.

Përveç argumentimit se krimet kundër njerëzimit janë kryer kundër individëve që varen dhe punojnë për të mbrojtur pyjet e shiut, peticioni thotë se Bolsonaro mban përgjegjësinë për vuajtjet e ardhshme që do të ndodhin si rezultat i politikave të tij në Amazon.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: