PUSTEC

Një zjarr masiv ka përfshirë pyjet e fshatit Cerje në Pustec. Zjarri është shfaqur fillimisht në pjesën greke dhe më pas flakët janë përhapur në tokën shqiptare.

Burime nga bashkia bëjnë të ditur për “BalkanWeb” se vatrat e zjarrit janë aktive prej 48 orësh dhe ndërhyrja për lokalizimin e tyre është e vështirë.

Autoritetet lokale kanë kërkuar ndihmë nga pala greke e cila pritet të ndërhyjë nga ajri. Dëmi i shkaktuar nga zjarri llogaritet në dhjetëra hektarë, kryesisht halore.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: