Dy mocione mosbesimi kundër qeverisë së presidentit francez Emmanuel Macron kanë dështuar në parlamentin e vendit, duke hapur rrugën për zbatimin e reformave të tij jashtëzakonisht jopopullore të pensioneve.

Mocioni i parë mori 278 vota, vetëm nëntë më pak se 287 shumica e nevojshme për të kaluar.

Ai u soll nga grupi i vogël parlamentar “LIOT”, i cili përfaqëson parti të ndryshme të vogla dhe u pa si më e mundshme nga të dyja për të kërcënuar qeverinë.

I dyti – i paraqitur javën e kaluar nga partia e ekstremit të djathtë Rally National – tërhoqi më pak mbështetje, me vetëm 94 ligjvënës që votuan pro.

Qeveria nxiti kompetenca të veçanta kushtetuese të enjten e kaluar për të shtyrë legjislacionin e diskutueshëm për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 për shumicën e punëtorëve, duke shkaktuar një valë protestash dhe grevash në të gjithë vendin.

Dhe ndërsa qeveria tani i ka mbijetuar mocioneve kundër saj, zemërimi kundër reformave nuk tregon asnjë shenjë përfundimi, me protestuesit që u mblodhën në qendër të Parisit pas votimeve.

Me një nga moshat më të ulëta të daljes në pension në botën e industrializuar, Franca gjithashtu shpenzon më shumë se shumica e vendeve të tjera për pensione me gati 14% të prodhimit ekonomik, sipas Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik.

Qeveria argumenton se sistemi aktual, që mbështetet tek popullsia në punë për të paguar për një grupmoshë në rritje pensionistësh, nuk është më i përshtatshëm për qëllimin.

Protestuesit kanë kritikuar jo vetëm reformën e pensioneve, por edhe fuqinë kushtetuese të përdorur për ta kaluar atë.

Në pamundësi për të fituar mbështetjen e shumicës për projektligjin në parlament, Macron përdori nenin 49.3, i cili i mundësoi qeverisë së tij ta kalonte projektligjin në Asamblenë Kombëtare pa votim.

Masa është dënuar gjerësisht nga protestuesit dhe ligjvënësit si jodemokratike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb