Recete nga znj Eneida
Përbërësit

2 kuti sardele
1 qepë të grirë
Lëkurën e një limoni
Kripë/Rigon
1 vezë
4-5 lugë galetë
Vaj ulliri për pjekjen

Për salcën:

2 lugë majonezë
1 lugë salcë kosi
1 lugë uthull
Pak kripë
Piper të zi

Përgatitja

Në një tas do të shtojmë sardelet duke ua hequr vajin e tepërt, qepën, erëzat, galetën dhe vezën. I ngjeshim me dorë dhe formojmë brumin. Qofteve mund t’u japim formën e topthave, i vendosim në tavë, u shtojmë vaj ulliri sipër dhe i pjekim me 220 gradë për 20-25 minuta.
Për salcën trazojmë bashkë gjithë përbërësit dhe e shërbejmë me qoftet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: