Ambasadori i BE-së David Geer sot ia dorëzoi raportin e Komisionit Evropian për përparimin e Maqedonisë së Veriut, i cili konfirmon plotësisht progresin për të cilin jemi përkushtuar, kështu shkroi kryeministri Zoran Zaev në faqen e tij zyrtare në Facebook. Më ketë rast Zaev theksoise raporti nxjerr në pah zbatimin e vendosur dhe vendimtar të reformave të BE-së, veçanërisht në fushat kryesore si sundimi i ligjit, përfshirë luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

“Ambasadori Gere sot  dorëzoi një raport Komisionit Evropian mbi përparimin e Maqedonisë së Veriut, i cili konfirmon plotësisht progresin në të cilin po punojmë.  Raporti thekson zbatimin e vendosur dhe vendimtar të reformave të BE -së veçanërisht në fushat kryesore si sundimi i ligjit, përfshirë luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Bazuar në këtë, raporti rekomandon fillimin e menjëhershëm të negociatave për qasjen në anëtarësim dhe konferencën e parë ndërqeveritare deri në fund të vitit gjatë Presidencës Sllovene. KE në raport thekson se reformat janë një proces i vazhdueshëm dhe i gjatë që nuk duhet të ndërpritet dhe kërkon angazhim si nga opozita ashtu edhe nga pjesët e tjera të shoqërisë. Raporti konfirmon se ne po ecim fort në rrugën evropiane. Eshtë koha e vetme që sjell standarde evropiane dhe një jetë më të mirë”- shkruan Zaev.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb