Organizata Botërore e Shëndetit është tronditur nga rezultatet e një hetimi mbi pretendimet për abuzim seksual nga personeli që punon në Republikën Demokratike të Kongos gjatë një shpërthimi të Ebola.

Akuzat dolën në dritë një vit më parë pas një hetimi nga agjencia e lajmeve Neë Humanitare dhe Fondacioni Thomson Reuters . 21 punonjës që punonin për organizmin global të shëndetit të OKB -së në mesin e autorëve të abuzimeve serioze, përfshirë një numër akuzash për përdhunim. Sipas raportit, abuzimi çoi në 29 shtatzëni, me disa nga autorët që këmbëngulën që gratë të abortonin. Raporti shtoi se autorët e OBSH përfshinin staf vendor dhe ndërkombëtar.

Burimet diplomatike perëndimore thanë se katër persona u pushuan nga puna dhe dy u vendosën në pushim administrativ, bazuar në një konferencë me dyer të mbyllura të OBSH-së që iu ofrua zyrtarëve diplomatikë në Gjenevë të martën.

Drejtori rajonal i OBSH -së për Afrikën Matshidiso Moeti u kërkoi falje grave dhe vajzave që kishin vuajtur midis 2018 dhe 2020 për shkak të veprimeve të stafit të agjencisë dhe punonjësve të tjerë shëndetësorë.

Hetuesit e pavarur cituan dështimet strukturore dhe neglizhencën individuale në raportin e tyre.  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH -së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se raporti ishte shumë shqetësues.

Ai kërkoi falje, duke shtuar se për viktimat do të ketë mbrojtje dhe drejtësi.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: