Ministria Çeke e Shëndetësisë njoftoi të martën se ka arritur një marrëveshje me kompaninë e barnave Pfizer për furnizimet e ilaçit antiviral Paxlovid që përdoret për trajtimin e COVID-19.

Sipas ministrisë, furnizimi duhet të jetë i mjaftueshëm për valën e pritshme të vjeshtës dhe dërgesat e para do të mbërrijnë në shtator.

“Jam shumë i lumtur që së shpejti do të jemi në gjendje të ofrojmë një tjetër ilaç antiviral plotësisht të rimbursuar dhe shumë efektiv kundër COVID-19 për të gjithë pacientët çekë që kanë nevojë për të. Pandemia nuk ka përfunduar ende. COVID është një sëmundje vdekjeprurëse për të cilën duhet të jemi. përgatitur”, tha ministri i Shëndetësisë Vlastimil Valek në një deklaratë.

Paxlovid administrohet nga goja në formën e një pilule dhe është treguar të jetë shumë efektiv në parandalimin e sëmundjeve serioze dhe vdekjeve të lidhura me COVID-19. Ministria tha se efektiviteti i saj në parandalimin e shtrimit në spital dhe vdekjes ishte 88 për qind.

Ilaçi, i destinuar për pacientët me diagnozë të konfirmuar të COVID-19 dhe që janë në rrezik të lartë të sëmundjes së rëndë, do të ofrohet në bazë të një recete nga një mjek i përgjithshëm ose specialist përmes gjithsej 58 farmacive spitalore në të gjithë vendin. tha ministria.

Menaxheri i vendit të Pfizer në Republikën Çeke, Pavel Sedlacek tha në një deklaratë se ai ishte krenar për kompaninë për zhvillimin e jo vetëm një vaksine shumë efektive, por edhe një trajtim që mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të rënda dhe vdekjeve, si dhe në uljen e kostove mjekësore të lidhura.

Republika Çeke raportoi të hënën 2,545 raste të reja me COVID-19. Deri më sot, vendi ka regjistruar mbi 4 milionë raste dhe 40,747 vdekje, sipas të dhënave zyrtare. Ndërkohë, në vendin me rreth 10.5 milionë banorë janë vaksinuar plotësisht gati 6.9 milionë banorë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb