Revista kryesore shkencore amerikane Science lëshoi ​​të enjten një editorial të rrallë që u bëri thirrje shkencëtarëve të luftojnë kundër dezinformatave Covid që përhapen në Facebook.

“Pandemia ka zbuluar paaftësinë tronditëse nga institucioni shkencor në përcjelljen e mesazheve për maskat, vaksinimin ose rreziqet e konsumimit të barnave,” shkroi kryeredaktori H. Holden Thorp.

Ish -profesori i kimisë shtoi se mediat sociale ishin shfrytëzuar me mjeshtëri nga “forcat antishkencore”, duke veçuar Ben Shapiro dhe Dan Bongino, figura publike të krahut të djathtë që kanë ndërtuar ndjekës besnikë.

Komunikimi në lidhje me kërkimin është në thelb i vështirë sepse procesi shkencor është i ngadaltë dhe përsëritës, me vërejtje dhe përgjigje që nuk janë gjithmonë përfundimtare, tha Thorp,

Por problemi është se “opozitës antishkencore nuk i intereson vërejtjet,” shtoi ai.

Ndërsa pandemia ka parë rritjen e shkencëtarëve të shumtë të besueshëm të cilët kanë grumbulluar ndjekje të mëdha në Twitter – shembujt përfshijnë Ashish Jha, dekan i Brown School të Shëndetit Publik dhe profesoreshën e NYU Celine Gounder – e njëjta gjë nuk është e vërtetë në Facebook.

“Njerëzit kanë tendencë t’i besojnë individëve që i njohin në Facebook, duke e bërë atë të fuqishëm për të ndryshuar zemrat dhe mendjet,” tha Thorp, duke kërkuar angazhim sesa një bojkot.

“Për të bërë beteja në këtë arenë, shkencës do t’i duhet të gjejë super figurat e veta të cilët mund të konkurrojnë drejtpërdrejt me Shapiros dhe Bonginos të botës antishkencore,” shtoi ai, pavarësisht nëse ata janë shkencëtarë praktikues apo komunikues të aftë të shkencës.

“Që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, shkencëtarët i janë përmbajtur idesë se nëse qëndrojnë objektivë dhe deklarojnë shkencën, atëherë pjesa tjetër e botës do të ndjekë,” tha ai, duke përfunduar se armiqësia ndaj klimës dhe kërkimit Covid e kishin vërtetuar këtë naivitet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb