Një shtëpi e cila u shkatërrua nga një shpërthim gazi në Birmingham të Mbretërisë së Bashkuar, duke i marrë jetën një gruaje dhe duke lënë një burrë në gjendje rreziku për jetën, ishte listuar për shitje me një paralajmërim se bojleri i saj duhej të riparohej.

Shërbimi Zjarrfikës i West Midlands konfirmoi vdekjen tragjike të gruas këtë mëngjes pasi shërbimet e urgjencës arritën në vendngjarje në rrugën Dulwich, Kingstanding.

Shtëpia është rrafshuar që nga toka, ndërsa janë dëmtuar ndjeshëm edhe pronat fqinje dhe makinat aty pranë.

Prona me tarraca me tre dhoma gjumi u shit kohët e fundit nga agjentët e pasurive të paluajtshme me bazë në Birmingham, pasi u nxor në tregun e pronave të paluajtshme për 160 mijë paund, por pronarët e rinj nuk besohet se janë zhvendosur ende aty.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Në faqen e internetit të firmës, në të dhënat e pronës thuhet: “Bojleri kërkon riparim/ndërrim”, por kur u pyet nga MailOnline për detaje mbi shitjen dhe bojlerin, një zëdhënës i kompanisë nuk pranoi të komentonte.

Ndërkohë fqinjët kanë zbuluar momentin kur hynë me guxim në shtëpinë e djegur në një përpjekje të dëshpëruar për të shpëtuar ata që ishin brenda.

Callum Attwood i tha mediave se si ai dhe fqinjët e tjerë ishin në gjendje të nxirrnin një burrë nga brenda zjarrit, por fatkeqësisht nuk mundën ta shpëtonin gruan.

“Ne u përpoqëm të shkonim tek ajo, por flakët dhe nxehtësia ishin shumë të mëdha dhe shërbimi zjarrfikës kishte filluar të bënte punën e tij. Vrapova në kopshtin e pasmë të shtëpisë fqinje dhe u hodha për të parë një grup tjetër djemsh që po tentonin të nxirrnin burrin që ishte bllokuar në rrënoja”.

Shërbimi i Ambulancës në West Midlands konfirmoi se njerëzit në vendngjarje shpëtuan një burrë nga shtëpia e shkatërruar, por ai kishte lëndime shumë të rënda dhe u dërgua në spital. Zona u evakuua dhe katër burra të tjerë u trajtuan në vendngjarje për lëndime të lehta.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb