Një rrëshqitje dheu në malin Himalaje në pjesën e Indisë ka vrarë të paktën 10 persona dhe ka plagosur 14 të tjerë ndërsa dhjetëra të tjerë kanë mbetur të bllokuar pasi gurët ranë mbi një autostradë kryesore, dukeshkatërruar disa automjete.

 

Një deklaratë të mërkurën nga zyra e kryeministrit të Himachal Pradesh, Jairam Thakur tha se “rreth 60 njerëz kanë frikë të varrosen nën rrënoja”.

Bll

Ata që janë ende të bllokuar përfshijnë udhëtarët që janë brenda një autobusi të bllokuar nën rrënoja, tha Vivek Kumar Pandey, një zëdhënës i Policisë Paraushtarake Indo-Tibetiane (ITBP), për agjencinë e lajmeve Reuters.

 

Një zyrtar policor në vend i tha agjencisë së lajmeve AFP se gurët ende binin në zonë. 14 personat e shpëtuar kishin lëndime “por duhet të jenë mirë pas trajtimit”, shtoi zyrtari.

 

Abid Hussain Sadiq, një zyrtar i lartë qeveritar në rrethin Kinnaur ku ndodhi incidenti, tha se operacionet e shpëtimit mund të vazhdojnë gjatë gjithë natës në një përpjekje për të gjetur të mbijetuarit.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb