Rreziku i konfliktit mes shteteve është më i lartë tani se në çdo kohë, që nga fundi i Luftës së Ftohtë, sipas Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare amerikane Daniel Coats.

“Kërcënimet më të drejtpërdrejta vitin e ardhshëm do vijnë nga Koreja e Veriut. Në të njëjtën kohë, kërcënimi i përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë nga shtetet do vazhdojë të rritet” tha Shefi i Inteligjencës gjatë një seance të Komitetit të Inteligjencës së Senatit amerikan të martën.

Deklarata e tij u shoqërua më një vlerësim të detajuar të kërcënimeve në botë ndaj komunitetit të inteligjencës.

Ai gjithashtu tha se Rusia, Kina, Irani dhe Koreja e Veriut do jenë “kërcënimet më të mëdha kibernetike” për SHBA-në vitin e ardhshëm.

“Në vlerësojmë se këto vende do të përpiqen të përdorin operacionet kibernetike për të arritur objektivat strategjike, në rast se nuk përballen me pasoja të qarta për operacionet e tyre kibernetike”, tha zyrtari i lartë i komunitetit të inteligjencës amerikane.

Ai shtoi se katër vendet po testojnë sulme kibernetike gjithnjë e më agresive për t’i përdorur kundër SHBA-së.

Duke folur në mënyrë specifike për Rusinë, Daniel Coats tha se SHBA pret që ‘Rusia të kryejë operacione kibernetike gjithnjë e më shkatërruese vitin e ardhshëm, me shumë mundësi duke përdorur aftësi të reja kundër Ukrainës”, Sipas tij, Kina do të vazhdojë të përdorë spiunazhin kibernetik për të mbështetur prioritetet e sigurisë kombëtare të vendit.

Sakaq në lidhje me kërcënimet kibernetike nga Koreja e Veriut, drejtori i inteligjencës kombëtare amerikane tha se SHBA pret që Pheniani të përdorë operacionet kibernetike për të mbledhur para dhe informacione te inteligjencës, ose të lançojë sulme mbi Korenë e Jugut dhe SHBA.
(a.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: