Dhjetëra protestues dolën në rrugë në qytetin jugor të Iranit për të protestuar kundër rritjes së papritur të çmimeve të artikujve ushqimorë thelbësorë që pa një rritje masive prej 300 për qind.

Të paktën 22 agjitatorë u arrestuan nga dy provinca jugore të qytetit. Agjencia shtetërore e lajmeve IRNA raportoi se 15 persona u arrestuan gjatë natës në qytetin jugperëndimor të Dezful në provincën Khuzestan dhe shtatë të tjerë nga qyteti Yasuj në provincën Kohgiluyeh-Boyerahmad.

Raporti tha gjithashtu se 200 njerëz ishin mbledhur në një qytet tjetër në provincën Khuzestan – Andimeshk – ku një zjarrfikës u plagos pasi demonstruesit hodhën gurë ndaj policisë dhe zjarrfikësve.

Arrestimet pasojnë njoftimin e papritur të Iranit këtë javë se kostoja e vajit të gatimit, pulës, vezëve dhe qumështit do të rritet deri në 300 për qind.

Rritja e çmimeve iu atribuua zhurmave globale të zinxhirit të furnizimit dhe pushtimit të Rusisë ndaj eksportuesit kryesor të ushqimit, Ukrainës.

Megjithëse Irani prodhon gjysmën e nevojave të tij për grurë, ai mbështetet tek Rusia për gjysmën tjetër. Irani gjithashtu importon gjysmën e vajit të saj të gatimit nga Ukraina, ku luftimet kanë mbajtur shumë fermerë nga fushat.

Përveç kësaj, thatësira tashmë po shkakton kërdi në ekonominë e Iranit, e cila tashmë është goditur nga sanksionet perëndimore për marrëveshjen bërthamore të Iranit.

Sipas agjencisë së lajmeve AP, inflacioni është rritur në 40 për qind, niveli më i lartë që nga viti 1994.

Rreth 30 për qind e familjeve iraniane janë nën kufirin e varfërisë, sipas Qendrës së Statistikave të Iranit.

Kontrabanda e bukës shumë të subvencionuar të Iranit në Irakun dhe Afganistanin fqinj është rritur gjithashtu ndërsa uria përhapet në të gjithë rajonin.

Presidenti iranian Ebrahim Raisi ka premtuar të krijojë vende pune, të heqë sanksionet dhe të shpëtojë ekonominë, por bisedimet për të ringjallur marrëveshjen e prishur bërthamore të Iranit me fuqitë botërore mbeten të bllokuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb