Presidenti iranian Ebrahim Raisi e ka kërcënuar Izraelin me asgjësim nëse ai tenton të sulmojë përsëri Iranin.

Raisi foli për tensionet midis Teheranit dhe Jerusalemit Perëndimor në një ngjarje në Punjab.

“Nëse regjimi sionist edhe një herë bën një gabim dhe sulmon tokën e shenjtë të Iranit, situata do të jetë ndryshe dhe nuk është e qartë nëse do të mbetet diçka nga ky regjim”, citon agjencia shtetërore e lajmeve IRNA të ketë thënë Raisi.

Izraeli nuk e pranoi kurrë zyrtarisht një sulm ajror të 1 prillit në konsullatën iraniane në Damask, Siri që vrau shtatë oficerë të lartë të Forcave Quds të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC). Megjithatë, Teherani u hakmor më 13 prill, duke gjuajtur shumë dronë dhe raketa në disa objektiva në Izrael.

Irani ka shmangur një seri shpërthimesh të raportuara pranë qytetit të Isfahanit të premten e kaluar, të cilat u përfol se ishin një përgjigje nga Izraeli. Jeruzalemi Perëndimor nuk e pranoi sulmin e raportuar, ndërsa kritikoi një ministër të kabinetit i cili foli për këtë pa radhë . Teherani zgjodhi ta injoronte atë në vend që të jepte hakmarrjen e premtuar të shpejtë dhe të ashpër.

Republika Islamike është zotuar në shumë raste për të zhdukur, shkatërruar ose asgjësuar “regjimin sionist”, siç e quan Izraeli.

Duke folur në Lahore, Raisi u zotua të vazhdojë “të mbështesë me nder rezistencën palestineze”. Ai gjithashtu denoncoi SHBA-në dhe Perëndimin kolektiv si “shkelësit më të mëdhenj të të drejtave të njeriut”, duke theksuar mbështetjen e tyre për “gjenocidin” izraelit në Gaza.

Deri më tani, 34,183 palestinezë janë vrarë në operacionet ushtarake izraelite. Izraeli i shpalli luftë Hamasit pas bastisjeve të 7 tetorit nga grupi palestinez me bazë në Gaza që morën jetën e rreth 1200 izraelitëve.

Raisi ka premtuar të rrisë tregtinë me Pakistanin në 10 miliardë dollarë në vit. Marrëdhëniet midis dy fqinjëve kanë qenë të vështira që nga janari, kur Irani dhe Pakistani shkëmbyen sulme ajrore dhe drone që synonin “kampet terroriste” në territorin e tyre përkatës.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb