Numri i personave të plagosur si rezultat i sulmit të artilerisë ruse në Marhanets të rajonit Dnipropetrovsk është rritur në katër.

Deklarata përkatëse u bë nga, kryetari i Këshillit Rajonal të Dnipropetrovsk, Mykola Lukashuk në një postim në Telegram.

“Sipas të dhënave të përditësuara, si pasojë e sulmeve të armikut janë lënduar katër persona, tre gra dhe një vajzë 12-vjeçare. Fëmija dhe dy të lënduar të tjerë janë shtruar në spital, janë në gjendje të moderuar. Një grua është duke u trajtuar në baza ambulatore”, ka shkruar Lukashuk.

Në qytet janë dëmtuar objekti i një ndërmarrjeje, objekti i ujësjellës kanalizimeve, një shkollë sportive, një dyqan, një kafene dhe një postë. Rreth 18 ndërtesa banimi, një duzinë ndërtesash, katër makina, tubacione gazi, rrjete elektrike, tubacione uji dhe disa panele diellore u dëmtuan gjithashtu. Sa për rrethet e tjera të rajonit Dnipropetrovsk, asnjë sulm armik nuk u regjistrua gjatë ditës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb