Rusët kanë intensifikuar sulmet në një fabrikë kimike në qytetin Severodonetsk. Në një përditësim këtë mëngjes, guvernatori i rajonit ka thënë se Ukraina mbetet nën kontrollin e uzinës Azot, ku janë strehuar qindra civilë.

“Azot nuk është bllokuar, luftimet po zhvillohen në rrugët pranë uzinës”, tha një zyrtar ukrainas.

Severodonetsk është bërë pika qendrore e përpjekjeve të Rusisë për të avancuar në Ukrainën lindore.

Zyrtari shtoi se ai pret që forcat ruse të përdorin të gjitha përpjekjet e tyre në përpjekje për të kapur qytetin ose sot ose nesër.

Burimi: BBC

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb