Izraelit duhet t’i lejohet të veprojë lirshëm kundër Iranit, tha Kryeministri Benjamin Netanyahu të enjten gjatë një vizite në Soçi, ku u takua me Presidentin rus Vladimir Putin për të diskutuar koordinimin e sigurisë në Siri.

Të dy udhëheqësit janë takuar më shumë se dhjetëra herë në vitet e fundit dhe ushtritë e 2 vendeve kanë punuar për të shmangur përplasjet aksidentale në Siri, ku Izraeli thotë se ka kryer qindra sulme kundër objektivave iraniane për të ndaluar Teheranin të vendosë një prani të përhershme ushtarake atje .

“Koordinimi i sigurisë midis nesh është gjithmonë i rëndësishëm, por është veçanërisht e rëndësishme tani, pasi në muajin e kaluar ka pasur një rritje serioze në përpjekjet e Iranit për të goditur Izraelin nga Siria dhe për të vendosur atje raketa precize për t’u përdorur kundër nesh,” tha Netanyahu në fillim të takimit.

Irani dhe milicia libaneze e mbështetur nga Irani Hezbollahu ka ndihmuar Presidentin Bashar al-Asad në luftën civile Siriane. Rusia, e cila po ndihmon gjithashtu Asadin, kryesisht ka mbyllur një sy të në sulmet ajrore të Izraelit. Lajmet e RIA të Rusisë thanë që Putini vlerësoi bashkëpunimin ushtarak dhe të sigurisë midis Rusisë dhe Izraelit.

Pas bisedimeve, të cilat zgjatën për disa orë, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Rusia dhe Izraeli ranë dakord të forcojnë dialogun për sa i përket Sirisë.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb